Skip to content

110 W Arbor AveVineland, NJ 08360

Built 1993

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block505
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,832
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
22%
Improvement Value:$141,600
78%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,753+0.7%
2024$5,716+5.0%
2023$5,445+3.3%
2022$5,269+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 4161, Page 5785Recorded12/27/2017

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2255, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1993