Skip to content

100 W Arbor AveVineland, NJ 08360

Built 1994

Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block505
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,584
Acreage0.86

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,300
21%
Improvement Value:$144,300
79%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,846+0.7%
2024$5,807+5.0%
2023$5,532+2.9%
2022$5,374+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 2496, Page 160

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 2458, Page 18

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 2317, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1245, Page 241