Skip to content

236 W Arbor Ave(Block 505 Lot 19)Vineland, NJ 08360

Built 1954

Last Sale Date
Sep 30, 1998

Property Information

Block505
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,504
Acreage1.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,900
20%
Improvement Value:$165,600
80%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,325+0.7%
2024$6,282+5.2%
2023$5,972+3.1%
2022$5,794+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2318, Page 310

Property Sale

Sale
$364,500
DeedBook 1935, Page 191

Property Sale

Sale
$93,200
DeedBook 1802, Page 13

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 1616, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1954