Skip to content

296 W Arbor AveVineland, NJ 08360

Built 1968

Last Sale Date
Apr 17, 2061

Property Information

Block505
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,302
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
22%
Improvement Value:$135,700
78%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,312+0.7%
2024$5,276+5.2%
2023$5,014+3.1%
2022$4,863+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 1214, Page 927

Property Built

Built

Year Built: 1968