Skip to content

1440 Larchwood LnVineland, NJ 08361

Built 1999

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 12, 2015

Property Information

Block5101
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,972
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
18%
Improvement Value:$179,500
82%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,951+0.7%
2024$6,905+5.0%
2023$6,577+2.9%
2022$6,390+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,972DeedBook 4125, Page 5566Recorded2/13/2015

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 2392, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1999