Skip to content

1420 Larchwood LnVineland, NJ 08361

Built 2000

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Oct 3, 2005

Property Information

Block5101
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,991
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
20%
Improvement Value:$148,500
80%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,922+0.7%
2024$5,883+5.0%
2023$5,604+2.9%
2022$5,444+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 2875, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 2000