Skip to content

1516 E Walnut RdVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block5101
Lot52
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
26%
Improvement Value:$95,900
74%
Total Assessment$129,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,123+0.7%
2024$4,096+5.0%
2023$3,902+2.9%
2022$3,790+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 4138, Page 4455Recorded2/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1969