Skip to content

1428 E Walnut RdVineland, NJ 08361

Built 1918

Last Sale Price
$33,500
Last Sale Date
Nov 9, 1984

Property Information

Block5101
Lot59
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,720
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
21%
Improvement Value:$131,900
79%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,346+0.7%
2024$5,311+5.0%
2023$5,059+2.9%
2022$4,914+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 1531, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1918