Skip to content

735 S Main Rd(Unit C0005)Vineland, NJ 08360

Built 1983

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block5101
Lot9405
QualifierC0005
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class35
DescriptionBRIARW00D
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,282
Acreage9.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
11%
Improvement Value:$80,300
89%
Total Assessment$90,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,625+0.7%
2024$2,606+5.5%
2023$2,471-6.5%
2022$2,643+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 4197, Page 6274

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft1,282DeedBook 4120, Page 3567Recorded8/25/2014

Property Sale

Sale
$78,200
DeedBook 2374, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1983