Skip to content

1568 E Walnut RdVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2002

Property Information

Block5103
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,354
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
14%
Improvement Value:$199,000
86%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,406+0.7%
2024$7,357+5.0%
2023$7,008+2.9%
2022$6,808+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968