Skip to content

1040 Holmes AveVineland, NJ 08361

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2004

Property Information

Block5103
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,586
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
21%
Improvement Value:$130,500
79%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,994+0.7%
2024$4,959+5.2%
2023$4,712+3.1%
2022$4,571-3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959