Skip to content

724 Dauphin RdVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$3,500
Last Sale Date
Jul 31, 2068

Property Information

Block5104
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,902
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
13%
Improvement Value:$223,500
87%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,205+0.7%
2024$8,151+5.0%
2023$7,765+2.9%
2022$7,543+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$3,500
DeedBook 1141, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1968