Skip to content

818 Dauphin RdVineland, NJ 08361

Built 1965

Last Sale Date
Aug 12, 2052

Property Information

Block5104
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,332
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,700
14%
Improvement Value:$218,300
86%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,056+0.7%
2024$8,002+5.0%
2023$7,623+2.9%
2022$7,405+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000
Sq Ft2,332DeedBook 4186, Page 4461Recorded10/29/2019

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 4174, Page 4584Recorded12/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965