Skip to content

1808 Greenwillows DrVineland, NJ 08361

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block5105
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,960
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,100
16%
Improvement Value:$174,000
84%
Total Assessment$207,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,594+0.7%
2024$6,551+5.0%
2023$6,240+2.9%
2022$6,062+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$406,000
Sq Ft2,960DeedBook 4268, Page 4991Recorded4/3/2025

Property Sale

Sale
$327,000
Sq Ft2,960DeedBook 4208, Page 8167Recorded5/4/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2683, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1964