Skip to content

1825 Washington AveVineland, NJ 08361

Built 1870

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 28, 2025

Property Information

Block5105
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,608
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,400
16%
Improvement Value:$194,900
84%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,428+0.7%
2024$7,379+5.0%
2023$7,029+2.9%
2022$6,829+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft3,608DeedBook 4278, Page 7098Recorded12/2/2025

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft3,608DeedBook 4265, Page 753Recorded1/7/2025

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 2308, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1870