Skip to content

1888 Kings RdVineland, NJ 08360

Built 1964

Last Sale Date
Oct 30, 2069

Property Information

Block5110
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,400
26%
Improvement Value:$95,100
74%
Total Assessment$128,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,091+0.7%
2024$4,064+5.0%
2023$3,872+2.9%
2022$3,761+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4066, Page 7376

Property Built

Built

Year Built: 1964