Skip to content

1869 Monarch LnVineland, NJ 08361

Built 1961

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Sep 26, 2008

Property Information

Block5110
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,248
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
19%
Improvement Value:$144,700
81%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,677+0.7%
2024$5,640+5.0%
2023$5,372+2.9%
2022$5,219+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 4049, Page 5357

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2584, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1961