Skip to content

1830 Kings RdVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Date
Jun 29, 2062

Property Information

Block5110
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,418
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,400
22%
Improvement Value:$115,800
78%
Total Assessment$149,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,751+0.7%
2024$4,719+5.0%
2023$4,495+2.9%
2022$4,367+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 4199, Page 585Recorded10/7/2020

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft1,418DeedBook 4154, Page 2866Recorded6/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1962