Skip to content

1737 Pats LnVineland, NJ 08361

Built 1965

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block5113
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0051

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,967
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
13%
Improvement Value:$245,800
87%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,777-2.1%
2024$8,967+5.0%
2023$8,542+47.8%
2022$5,781+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,967DeedBook 4207, Page 7196Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$147,200
Sq Ft2,967DeedBook 4184, Page 8337Recorded9/17/2019

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4020, Page 9426

Property Built

Built

Year Built: 1965