Skip to content

1783 Pats LnVineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block5113
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,762
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
14%
Improvement Value:$208,900
86%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,734+0.7%
2024$7,683+5.0%
2023$7,319+2.9%
2022$7,110+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft2,762DeedBook 4170, Page 4605Recorded8/29/2018

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1245, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1973