Skip to content

1308 Holmes AveVineland, NJ 08361

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2015

Property Information

Block5117
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,485
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
20%
Improvement Value:$124,000
80%
Total Assessment$155,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,964+0.7%
2024$4,931+5.0%
2023$4,697+2.9%
2022$4,563+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 1438, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1966