Skip to content

1210 Holmes AveVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Date
Sep 16, 2063

Property Information

Block5117
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,534
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,200
17%
Improvement Value:$161,800
83%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,209+0.7%
2024$6,168+5.0%
2023$5,875+2.9%
2022$5,708+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,534DeedBook 4199, Page 6111Recorded10/20/2020

Property Built

Built

Year Built: 1971