Skip to content

1616 Harding RdVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Price
$51,600
Last Sale Date
Dec 23, 1988

Property Information

Block5117
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
20%
Improvement Value:$133,900
80%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,352+0.7%
2024$5,317+5.0%
2023$5,065+2.9%
2022$4,920+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$51,600
DeedBook 1766, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1962