Skip to content

2075 Frederick CtVineland, NJ 08361

Built 2005

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block5201
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,146
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
17%
Improvement Value:$185,700
83%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,892+0.7%
2024$6,845+5.2%
2023$6,508+3.1%
2022$6,315+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 2851, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 2005