Skip to content

2131 Frederick CtVineland, NJ 08361

Built 1995

Last Sale Price
$188,210
Last Sale Date
May 26, 1995

Property Information

Block5201
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,472
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
15%
Improvement Value:$213,500
85%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,992+0.7%
2024$7,939+5.0%
2023$7,563+2.9%
2022$7,347+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$188,210
DeedBook 2117, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1995