Skip to content

2151 Frederick CtVineland, NJ 08361

Built 1994

Last Sale Price
$122,080
Last Sale Date
Nov 17, 1994

Property Information

Block5201
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,282
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
22%
Improvement Value:$133,900
78%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,461+0.7%
2024$5,425+5.0%
2023$5,167+2.9%
2022$5,020+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$122,080
DeedBook 2085, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1994