Skip to content

2030 Rudolph DrVineland, NJ 08361

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block5201
Lot35
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page0052

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,482
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
20%
Improvement Value:$142,400
80%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,668+0.7%
2024$5,630+5.0%
2023$5,363+2.9%
2022$5,210+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$207,000
Sq Ft1,482DeedBook 4189, Page 3971Recorded1/14/2020

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2222, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1997