Skip to content

919 S Spring RdVineland, NJ 08360

Built 1995

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Apr 10, 2024

Property Information

Block5201
Lot36
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,956
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
17%
Improvement Value:$171,500
83%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,328+0.7%
2024$6,285+5.2%
2023$5,975+3.1%
2022$5,797+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,956DeedBook 4254, Page 4379Recorded4/11/2024

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2145, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1995