Skip to content

1006 Mc Clain DrVineland, NJ 08361

Built 2005

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block5202
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage4,616
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
10%
Improvement Value:$340,000
90%
Total Assessment$378,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,048+0.7%
2024$12,962+5.0%
2023$12,347+2.9%
2022$11,995+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft4,616DeedBook 4227, Page 5552Recorded5/24/2022

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 4070, Page 7335

Property Sale

Sale
$557,500

From:

To:

DeedBook 2868, Page 109NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/12/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 2740, Page 193Recorded5/7/2004

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1977, Page 163