Skip to content

930 Mc Clain DrVineland, NJ 08361

Built 1988

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block5202
Lot43
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,284
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,100
16%
Improvement Value:$246,400
84%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,345+1.0%
2024$9,252+5.0%
2023$8,813+2.9%
2022$8,561+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft3,284DeedBook 4251, Page 5282Recorded1/30/2024

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft3,278DeedBook 2800, Page 72Recorded1/5/2005

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1641, Page 270