Skip to content

1035 Mc Clain DrVineland, NJ 08361

Built 1990

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block5202
Lot48
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,438
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
12%
Improvement Value:$354,400
88%
Total Assessment$402,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,819+0.7%
2024$12,734+11.1%
2023$11,464+27.5%
2022$8,989+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft3,438DeedBook 4214, Page 8931Recorded9/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1642, Page 128