Skip to content

986 S Brewster RdVineland, NJ 08361

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block5202
Lot66
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,972
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
18%
Improvement Value:$169,700
82%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,610+0.7%
2024$6,566+5.0%
2023$6,255+2.9%
2022$6,076+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4056, Page 1244

Property Built

Built

Year Built: 1999