Skip to content

1132 Venezia AveVineland, NJ 08361

Built 1988

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Nov 20, 1986

Property Information

Block5204
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,738
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
16%
Improvement Value:$204,700
84%
Total Assessment$243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,753+0.7%
2024$7,702+5.0%
2023$7,337+2.9%
2022$7,127+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 1636, Page 4