Skip to content

2991 Menantico RdVineland, NJ 08361

Built 1964

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 14, 2022

Property Information

Block5204
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,556
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
20%
Improvement Value:$180,800
80%
Total Assessment$227,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,231+0.7%
2024$7,183+23.9%
2023$5,797+2.9%
2022$5,632+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,556DeedBook 4237, Page 1385Recorded1/12/2023

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,556DeedBook 4186, Page 2224Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2576, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1964