Skip to content

1284 Venezia AveVineland, NJ 08361

Built 1986

Last Sale Price
$10,200
Last Sale Date
May 9, 1986

Property Information

Block5204
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,939
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
25%
Improvement Value:$130,900
75%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,527+0.7%
2024$5,491+5.0%
2023$5,231+2.9%
2022$5,081+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$10,200
DeedBook 1603, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1986