Skip to content

1308 Venezia AveVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 24, 2004

Property Information

Block5204
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1.75S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,728
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
25%
Improvement Value:$124,400
75%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,273+0.7%
2024$5,238+5.0%
2023$4,990+2.9%
2022$4,847+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972