Skip to content

2129 Swan DrVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block6403
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,526
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,200
19%
Improvement Value:$155,000
81%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,120+22.4%
2024$5,001+5.0%
2023$4,764+2.9%
2022$4,628+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$367,500
Sq Ft1,526DeedBook 4257, Page 8744Recorded7/11/2024

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,526DeedBook 4253, Page 8733Recorded3/28/2024

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 1225, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1972