Skip to content

1700 Brookfield StVineland, NJ 08361

Built 1997

Last Sale Price
$311,000
Last Sale Date
Jul 15, 2017

Property Information

Block5204
Lot61
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,854
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
18%
Improvement Value:$235,700
82%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,195+0.7%
2024$9,135+5.0%
2023$8,702+2.9%
2022$8,453+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$311,000

From:

To:

Sq Ft2,854DeedBook 4155, Page 5631Recorded7/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 2199, Page 310