Skip to content

1709 Brookfield StVineland, NJ 08361

Built 1998

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block5208
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,220
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
13%
Improvement Value:$337,700
87%
Total Assessment$389,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,395+0.7%
2024$12,314+5.0%
2023$11,730+2.9%
2022$11,395+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft3,220DeedBook 4194, Page 7210Recorded6/11/2020

Property Built

Built

Year Built: 1998