Skip to content

1651 Percy LnVineland, NJ 08361

Built 2005

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 16, 2015

Property Information

Block5204
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,170
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
14%
Improvement Value:$321,100
86%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,854+0.7%
2024$11,776+5.0%
2023$11,217+2.9%
2022$10,897+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft3,170DeedBook 4127, Page 6196Recorded4/17/2015

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft3,170DeedBook 4111, Page 2215Recorded11/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2796, Page 269