Skip to content

1960 Whispering Woods WayVineland, NJ 08360

Built 2003

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 10, 2003

Property Information

Block5208
Lot41
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,598
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
18%
Improvement Value:$239,000
82%
Total Assessment$291,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,281+0.7%
2024$9,220+5.0%
2023$8,783+2.9%
2022$8,532+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 2704, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 2003