Skip to content

1911 Dolly DrVineland, NJ 08361

Built 1993

Last Sale Price
$285,750
Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block5210
Lot37
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,958
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
24%
Improvement Value:$147,100
76%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,151+0.7%
2024$6,111+5.0%
2023$5,821+7.7%
2022$5,405+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,750
Sq Ft1,958DeedBook 4214, Page 3820Recorded8/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1993