Skip to content

2659 Barry DrVineland, NJ 08361

Built 1996

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Aug 5, 2013

Property Information

Block5210
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,282
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
20%
Improvement Value:$178,100
80%
Total Assessment$222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,088+0.7%
2024$7,041+5.0%
2023$6,707+2.9%
2022$6,516+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft2,282DeedBook 4108, Page 1967Recorded8/13/2013

Property Sale

Sale
$181,900
DeedBook 2499, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1996