Skip to content

2590 Michelon CtVineland, NJ 08361

Built 2003

Last Sale Price
$195,500
Last Sale Date
May 30, 2003

Property Information

Block5234
Lot39
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,351
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,600
19%
Improvement Value:$189,700
81%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,492+0.7%
2024$7,443+5.0%
2023$7,090+2.9%
2022$6,887+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,500
DeedBook 2668, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 2003