Skip to content

1680 Wynnewood DrVineland, NJ 08361

Built 1971

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 18, 2022

Property Information

Block5212
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,454
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,800
16%
Improvement Value:$209,500
84%
Total Assessment$248,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,906+0.7%
2024$7,854+16.4%
2023$6,746+2.9%
2022$6,554+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,454DeedBook 4233, Page 9273Recorded10/19/2022

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,454DeedBook 4173, Page 6933Recorded11/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1971