Skip to content

1698 Wynnewood DrVineland, NJ 08361

Built 1972

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Aug 1, 1979

Property Information

Block5212
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,290
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
18%
Improvement Value:$171,000
82%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,642+0.7%
2024$6,598+5.0%
2023$6,285+2.9%
2022$6,106+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 1308, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1972