Skip to content

2820 Barry DrVineland, NJ 08361

Built 1998

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block5214
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,411
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
20%
Improvement Value:$175,200
80%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973+2.5%
2024$6,800+5.0%
2023$6,478+2.9%
2022$6,293+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$429,900
Sq Ft2,411DeedBook 4249, Page 3998Recorded12/1/2023

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 2299, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1998