Skip to content

1884 Redwood DrVineland, NJ 08361

Built 1988

Last Sale Price
$22,500
Last Sale Date
Jan 22, 1987

Property Information

Block5214
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description2S-FR
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,601
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
14%
Improvement Value:$227,300
86%
Total Assessment$265,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,460+0.7%
2024$8,404+5.0%
2023$8,006+2.9%
2022$7,777+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 1643, Page 187