Skip to content

1634 Junior DrVineland, NJ 08361

Built 1965

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
May 31, 1990

Property Information

Block5219
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,640
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
23%
Improvement Value:$125,600
77%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,193+0.7%
2024$5,159+5.0%
2023$4,914+2.9%
2022$4,774+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1848, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1965