Skip to content

1123 Sherwood DrVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Price
$103,500
Last Sale Date
Aug 25, 1989

Property Information

Block5228
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,604
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
20%
Improvement Value:$134,900
80%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,368+0.7%
2024$5,333+5.0%
2023$5,080+2.9%
2022$4,935+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 1804, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1962